fbpx
Tekst alternatywnyul. Polna 6b  44- 352 Czyżowice           Tekst alternatywnyOs. Orłowiec 20   44-280 Rydułtowy       Tekst alternatywny kontakt@personalbest.pl           Tekst alternatywnyTel. +48 883 278 740

Terapia ta jest skierowana do osób z obrzękami rąk, nóg a nawet twarzy. Obrzęk pojawia się zazwyczaj po operacjach- zwykle onkologicznych,  kiedy wycinane są węzły chłonne, jak również  przy niewydolności żylnej-  na skutek  siedzącego trybu życia, po  radioterapii, przy urazach, oparzeniach lub schorzeń pasożytniczych.

Bez względu na przyczynę, nieleczony obrzęk chłonny ma zawsze postępujący charakter  i obniża jakość  życia w strefie fizycznej, psychicznej i społecznej.

Na rehabilitację przeciwobrzękową składa się pielęgnacja skóry, kompresoterapia, manualny drenaż limfatyczny, oraz ćwiczenia fizyczne ( w tym oddechowe). W późniejszym etapie dobierane są wyroby kompresyjne które zapobiegają powrotowi obrzęku. Dobrym uzupełnieniem terapii jak również profilaktyką przeciwobrzękową jest kinesiotaping oraz mobilizacja blizn pooperacyjnych.

Fizjoterapeuta indywidualnie dobiera terapię dostosowując ją do danego pacjenta ( możliwość wystąpienia przeciwwskazań). Elementem terapii przeciwobrzękowej jest również instruktaż dotyczący przyjmowania prawidłowych pozycji, samoobsługi przy bólu i ranie operacyjnej, jak i  zestaw ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych.

Close Menu