Terapia ta jest skierowana do osób z obrzękami rąk, nóg a nawet twarzy. Obrzęk pojawia się zazwyczaj po operacjach- zwykle onkologicznych, kiedy wycinane są węzły chłonne, jak również przy niewydolności żylnej- na skutek siedzącego trybu życia, po radioterapii, przy urazach, oparzeniach lub schorzeń pasożytniczych.
Bez względu na przyczynę, nieleczony obrzęk chłonny ma zawsze postępujący charakter i obniża jakość życia w strefie fizycznej, psychicznej i społecznej.
Na rehabilitację przeciwobrzękową składa się pielęgnacja skóry, kompresoterapia, manualny drenaż limfatyczny, oraz ćwiczenia fizyczne ( w tym oddechowe). W późniejszym etapie dobierane są wyroby kompresyjne które zapobiegają powrotowi obrzęku. Dobrym uzupełnieniem terapii jak również profilaktyką przeciwobrzękową jest kinesiotaping oraz mobilizacja blizn pooperacyjnych.
Fizjoterapeuta indywidualnie dobiera terapię dostosowując ją do danego pacjenta ( możliwość wystąpienia przeciwwskazań). Elementem terapii przeciwobrzękowej jest również instruktaż dotyczący przyjmowania prawidłowych pozycji, samoobsługi przy bólu i ranie operacyjnej, jak i zestaw ćwiczeń do wykonywania w warunkach domowych.