Kto z nas nie doświadczył kiedykolwiek bólu kręgosłupa?
Niestety badania epidemiologiczne pokazują, że ok. 60-90% osób dorosłych przynajmniej raz w życiu doświadczy lub doświadczyło bólu kręgosłupa.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa stanowią poważny, wieloprzyczynowy problem człowieka współczesnego. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, duża ilość czasu spędzona w aucie za kierownicą samochodu, przed komputerem lub telewizorem, zawsze w pozycji siedzącej jest syndromem naszych czasów. Do tego stres, palenie tytoniu, niewłaściwa dieta lub nieprawidłowa postawa podczas wykonywanej pracy mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa.
Aktualna wiedza naukowa mówi, że 97% bólów kręgosłupa ma podłoże czysto mechaniczne, a nie zapalne.
Problemy mechaniczne to zmiany w obrębie struktur kręgosłupa (krążek międzykręgowy, więzadła, stawy międzywyrostkowe itd.), które w wielu czynnościach dnia codziennego zarówno zawodowego jak i czasu wolnego bywają nadmiernie obciążane prowadząc do ich przedwczesnego zużycia a co z tym związane do wywołania często ostrych dolegliwości.
Większość osób przyzwyczaja się i uczy żyć z bólem pleców (co jest błędem!), nie postrzegając go jako objawu choroby, lecz wyłącznie jako konsekwencję stylu życia lub starzenia się. Często ból pleców jest sygnałem alarmowym, który może informować nas o początku poważnej choroby, zwłaszcza jeśli pojawia się bez powodu i towarzyszy mu utrata masy ciała i ogólne złe samopoczucie.
Dlatego prowadząc terapię pacjenta, fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie by móc rozpoznać przyczynę bólu kręgosłupa. W przypadku bólów kręgosłupa niebagatelne znaczenie ma edukacja pacjenta dotycząca właściwego wykonywania czynności dnia codziennego oraz dobrze dobrane techniki terapeutyczne.
Pacjencie! Pozwól sobie pomóc i zacznij działać. Nigdy nie jest za późno by podjąć walkę o poprawę jakości swojego życia bez dolegliwości bólowych.