fbpx
Tekst alternatywnyul. Polna 6b  44- 352 Czyżowice           Tekst alternatywnyOs. Orłowiec 20   44-280 Rydułtowy       Tekst alternatywny kontakt@personalbest.pl           Tekst alternatywnyTel. +48 883 278 740
Twój pierwszy raz…. u fizjoterapeuty

Twój pierwszy raz…. u fizjoterapeuty

Stało się! Unikałeś tego jak ognia, twierdziłeś, że samo przejdzie, że przecież nie boli tak bardzo, że jakoś dasz radę, posmarujesz maścią, weźmiesz garść  tabletek i będzie po problemie.

Ale ten przenikliwy ból nie chce odejść. Wraca do Ciebie jak bumerang, no i w końcu stwierdziłeś, że trzeba coś z tym zrobić, iść po pomoc. Ktoś polecił Ci, żeby iść na masaż , bo jak rozmasują to będzie lepiej.  Szukasz, szukasz i znalazłeś. Fizjoterapeuta. Zastanawiasz się jak to będzie wyglądało? Czy będzie jeszcze bardziej bolało? A może będziesz musiał długo czekać?

Pozwól, że przeprowadzę Cię przez ten proces krok po kroku.

Dzwonisz. Po chwili słyszysz miły sympatyczny głos. Przedstawia Ci się, pyta w czym może pomóc a Ty mówisz, że chciałbyś umówić się na wizytę bo od dłuższego czasu odczuwasz ból. Osoba po drugiej stronie telefonu proponuje Ci termin wizyty dopasowany do Twoich możliwości czasowych i już na drugi czy trzeci dzień.

Prosi Cię, byś wziął ze sobą dokumentacje medyczną związaną z urazem ( o ile był uraz i o ile taką posiadasz- czyli wszelakie wypisy szpitalne, opisy usg, rtg, rezonansów magnetycznych i tomografii komputerowych) by móc szybciej i sprawniej zorientować się na rozwiązanie Twojego problemu.

Potwierdza umówiony dzień i godzinę i się rozłączacie. Uff, pierwszy etap masz za sobą 😉

Wieczór wcześniej dostajesz sms-a przypominającego o wizycie z dokładną godziną oraz adresem gdzie masz się zjawić. Bo przecież życie toczy się normalnie i w natłoku obowiązków możemy zapomnieć o umówionym spotkaniu.

W końcu przychodzi ten dzień. Z lekkim podenerwowaniem, zjawiasz się przed budynkiem gabinetu. Wchodzisz,  rozglądasz się i upewniasz czy dobrze dojechałeś. W tle gra muzyka, widzisz uchylone drzwi do gabinetu, sprawdzasz jeszcze raz czy to ten gabinet. Pukasz, a tam widzisz miłą, sympatyczną Panią fizjoterapeutkę. Wyciąga do Ciebie rękę, przedstawia się i prosi byś usiadł na krzesełku przy biurku.

Przedstawia Ci co się będzie teraz działo:  zada Ci kilka pytań, później wykona badanie fizjoterapeutyczne a następnie przeprowadzi wstępna terapię.

Fizjoterapeuta w trakcie pierwszej wizyty zazwyczaj poprosi Cię o podanie Twoich danych osobistych, numeru telefonu, PESEL, adresu zamieszkania, czasem adresu e-mail, czy jest to Twoja pierwsza wizyta u fizjoterapeuty.

Następnie zada pytanie w czym może pomóc, z czym się zgłaszasz.

Zapyta od kiedy jest ból, w jakich okolicznościach boli, czy są pozycje w których ból się zmniejsza lub zwiększa, czy są jakieś trudności przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Zapyta czy ból jest związany z jakimś konkretnym urazem czy zaczęło boleć nagle po prostu, lub czy ból narastał. Może zapytać się jaki jest to rodzaj bólu: czy kłujący jak igiełki, czy tępy i rozlany na większej powierzchni ciała, czy promieniuje do innych części ciała lub inne określenia bólów o jakie może podejrzewać z jakim się zmagasz.

Może zapytać czy nie drętwieją Ci palce u rąk czy stóp, czy zdarzają się bóle głowy lub migreny, czy nie masz problemów żołądkowych lub z jelitami.

Bardzo ważne jest byś pomyślał i przypomniał sobie o jakichkolwiek urazach z przeszłości, nawet z dzieciństwa, nawet takich które wydają Ci się, że mają żadnego znaczenia- złamaniach, wypadkach samochodowych, operacjach, zabiegach, kontuzjach, przebiegu porodu (jeśli  to jest kobieta). Wszystkie urazy jakich doświadczyliśmy w przeszłości, mogą wpływać na nasz  stan obecny i dopiero teraz po wielu latach być przyczyną obecnego bólu. Dlatego to takie ważne by o takich rzeczach powiedzieć. Ale nie przejmuj się! Nawet jeśli zapomniesz powiedzieć o czymś w trakcie pierwszej wizyty, zazwyczaj dodatkowe informacje pojawią się w trakcie kolejnych sesji terapeutycznych i  rozmów.

Fizjoterapeuta zada Ci również pytanie czy nie chorujesz na jakieś choroby przewlekłe (np. nadciśnienie, cukrzyca) i czy nie przyjmujesz na stałe leków.

Ważne dla niego będzie również jaki rodzaj pracy wykonujesz- czy jest to praca siedząca, stojąca, czy są w niej wykonywane jakieś specyficzne dla danego zawodu ruchy lub pozycje wymuszone.

Zapyta czy uprawiasz jakąś dodatkową aktywność fizyczną, jakieś specyficzne hobby.

Oczywiście mogą pojawić się dodatkowe pytania związane strikte z twoimi dolegliwościami, które mogą przybliżyć fizjoterapeutę do rozwiązania zagadki co jest przyczyną Twojego problemu.

Kiedy miła Pani skończy Cię wypytywać o wszelkie możliwe szczegóły dotyczące Twojego obecnego stanu, poprosi Cię o rozebranie do bielizny by móc Cię dokładnie zbadać pod względem fizjoterapeutycznym. Zobaczy Twoją postawę, sprawdzi zakres ruchomości poszczególnych stawów, długość i elastyczności mięśni, wykona specyficzne testy diagnostyczne które potwierdzą lub wykluczą jej przypuszczenia co może być przyczyną bólu. Zapyta jeszcze na początku badania o skalę Twojego bólu  w skali od 1 do 10, gdzie 1 to brak bólu, a 10 to ból nie do wytrzymania.

Ważne byś w trakcie badania powiedział kiedy Cię boli, czy ból narasta lub czy maleje w danej pozycji lub wykonywanym ruchu.

Po wywiadzie i badaniu, fizjoterapeuta może przejść do właściwej pracy. Po krótce może przedstawić Ci co teraz będzie robił, jak będzie wyglądała terapia, jaki będzie cel waszych wizyt.  Może poprosić  Cię byś położył się na brzuch, lub na plecy, lub usiadł. Wszystko zależy od tego, co Cię boli, w jakim stopniu i na jakich strukturach będzie pracował. Każda wizyta może wyglądać inaczej lub podobnie. Wszystko zależy od tego jakimi technikami pracuje dany fizjoterapeuta. U każdego z terapeutów praca może wyglądać inaczej, ponieważ każdy z nas ma inne kursy, inne doświadczenia we wcześniej pracy. Najważniejsze by starać się znaleźć przyczynę bólu a nie tylko zwalczać objawy. Oczywiście każdy przypadek jest inny i należy podejść indywidualnie do danej osoby. Coś co sprawdziło się u Twojego znajomego czy krewnego, kompletnie może nie sprawdzić się w Twoim przypadku.

Po wstępnej terapii, może wykonać ponownie testy diagnostyczne by sprawdzić czy jego działania idą w dobrym kierunku, czy ból się zmniejsza a zakres ruchomości zwiększa. Może poprosić Cię ponownie o określenie Twojego bólu w skali od 1 do 10. Niekiedy możesz nie odczuć żadnej poprawy, czasem nawet w pierwsze dni po wizycie możesz czuć się gorzej. O takich sytuacjach fizjoterapeuta zazwyczaj ostrzega zaraz po lub  w trakcie terapii. Nie zrażaj się!

Zaufaj Twojemu fizjoterapeucie i pozwól sobie pomóc. Czasem efekt terapeutyczny  i zmniejszenie bólu czy poprawę ruchomości można uzyskać już podczas pierwszej wizyty. Często jednak zdarza się, że potrzebna jest większa ilość wizyt tak by dogłębnie rozwiązać problem, usunąć przyczynę.

Często nasze zaniedbania i życie z bólem przez wiele dni, tygodni, miesięcy czy nawet lat powodują tak duże kompensacje w ciele, które wymagają czasu i pracy by doprowadzić je do stanu prawidłowego.

W zależności od tego co Ci dolega, mgr fizjoterapii może zadać Ci pracę domową 😉 Pokaże ćwiczenia które powinieneś wykonać do kolejnej terapii tak by utrzymać dany efekt terapeutyczny lub jeszcze bardziej zmniejszyć objawy bólowe. Podpowie jak prawidłowo wykonywać czynności dnia codziennego by ból do nas nie  wracał, lub by zdarzało się to jak najrzadziej.

Jeśli Twój terapeuta będzie widział potrzebę spotkać się jeszcze raz, to od razu zaproponuje Ci dogodny dla Ciebie termin kolejnej wizyty.

I w ten sposób przeżyłeś swój pierwszy raz u fizjoterapeuty. Nie było tak strasznie, prawda?;)

A to cudowne uczucie ulgi, życia bez bólu, wykonywania codziennych czynności bez stękania, ojojania, smarowania się maściami czy faszerowania się lekami przeciwbólowymi jest bezcenneJ

Dlatego nie wahaj się, nie żyj dłużej z bólem. Umów się na wizytę do fizjoterapeuty i żyj pełnią życia!

Dodaj komentarz

Close Menu