fbpx
Tekst alternatywnyul. Polna 6b  44- 352 Czyżowice           Tekst alternatywnyOs. Orłowiec 20   44-280 Rydułtowy       Tekst alternatywny kontakt@personalbest.pl           Tekst alternatywnyTel. +48 883 278 740
Kim właściwie jest fizjoterapeuta?

Kim właściwie jest fizjoterapeuta?

Właśnie słyszysz, że Twój znajomy był na super wypasionym masażu i już go nic nie boli!

Myślisz sobie, super, ja też tak chce! Prosisz o namiary, znajomy podaje Ci wizytówkę, a tam jest napisane mgr fizjoterapii.

Mgr fizjoterapii?? Przecież miał być masaż! Kto to w ogóle jest i czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Zdecydowanej większości osób  fizjoterapia kojarzy się z …. Masażem!;)

I nie ma w tym nic złego, bo masaż jest składową fizjoterapii. Jednak tak naprawdę niewiele osób spoza branży jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, kim tak naprawdę jest i czy zajmuję się fizjoterapeuta.

Postaram się uściślić i odpowiedzieć na to pytanie.

W skład fizjoterapii wchodzi kilka dziedzin, jest to:

kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, ćwiczenia wspomagające pełny powrót do sprawności ruchowej, w to zalicza się też techniki specjalne fizjoterapii ( o nich niżej)

fizykoterapia, czyli zabiegi fizykalne ( prądy, laseroterapia, pole magnetyczne, ultradźwięki, fala uderzeniowa)

– wspomniany wcześniej masaż

profilaktyka– czyli nauka zapobiegania powrotom dolegliwości bólowych, nauka prawidłowego wykonania codziennych czynności kiedy ktoś ma problem z ich wykonaniem.

Najbardziej efektywną i skuteczną jest kinezyterapia, a szczególnie techniki specjalne fizjoterapii. To czasem  takie „czary mary” dla pacjenta, kiedy przychodzi z mega bólem karku, a po kilku minutach bólu nie ma. Technik tych fizjoterapeuta uczy się między innymi  na specjalistycznych kursach (za grube pieniądze :P) po to by być jeszcze bardziej skutecznym i efektywnym w swojej pracy.

Fizjoterapeuci zajmują się nie tylko problemami z schorzeniami układu mięśniowo-stawowego.

Pomagają w chorobach neurologicznych, rehabilitują dzieci, pomagają osobom po zawale dojść do siebie, uczą wstawać, chodzić po zabiegach chirurgicznych, wspomagają w likwidacji obrzęków po amputacjach i wiele innych.

Dobry fizjoterapeuta patrzy całościowo na pacjenta. Nie patrzy tylko na problem z którym przyszedłeś do gabinetu. Próbuje znaleźć przyczynę dlaczego zaczęło Cię boleć i usunąć ją oraz nauczyć cię jak zapobiegać nawrotom bólowym.

Zazwyczaj do fizjoterapeuty zgłaszają się osoby kiedy już je naprawdę boli. A wtedy fizjoterapeuta ma naprawdę dużo pracy;)

Do fizjoterapeuty powinniśmy się zgłaszać nawet jak nas nic nie boli. Coś jak przegląd dentystyczny lub przegląd auta. Dlaczego?

Bo  wprawione oko i palce fizjoterapeuty  mogą wcześniej zauważyć ognisko problemowe: między innymi mocno spięty pęczek mięśniowy, nieprawidłowa kolejność działających mięśni podczas ruchu, kompensacyjne nieprawidłowe wzorce ruchowe.  W niedalekiej przyszłości mogą być przyczyną bólu, kontuzji, a w porę wychwycone i wyleczone nie dopuszczą do niej.

Mam nadzieję, że rozwiałam większość Twoich wątpliwości 🙂 Dlatego nie zwlekaj więcej, tylko umów się na wizytę do fizjoterapeuty!

Dodaj komentarz

Close Menu