fbpx
Tekst alternatywnyul. Polna 6b  44- 352 Czyżowice           Tekst alternatywnyOs. Orłowiec 20   44-280 Rydułtowy       Tekst alternatywny kontakt@personalbest.pl           Tekst alternatywnyTel. +48 883 278 740

W swojej pracy opieram się na indywidualnym podejściu do pacjenta.
Każdy z nas jest inny, każdy ma inną, własną historię. Dlatego uczę się i patrzę całościowo na pacjenta, a nie tylko na objawy i obszar z nim związany.


PIERWSZA WIZYTA
Stanowi bardzo ważny element w przebiegu całej rehabilitacji oraz dalszej współpracy

W swoim zakresie obejmuje:

Wywiad

Szczegółowy wywiad z pacjentem

Badanie

Dokładne badanie fizjoterapeutyczne. Razem z wywiadem pomagają określić przyczynę dolegliwości

Diagnoza

Postawiona na podstawie wywiadu, badania oraz dokumentacji medycznej

Plan terapii

Ustalenie celów, przebiegu i form terapii

W trakcie pierwszej wizyty przedstawiam  wstępny plan terapii oraz wyznaczamy sobie cele, które razem będziemy starali się osiągnąć. Należy pamiętać, że rehabilitacja to proces trwający całą dobę, a nie tylko podczas wizyty terapeuty.

Indywidualnie dobrana terapia daje wymierne efekty w postaci poprawy stanu zdrowia  Pacjentów, którzy w krótkim czasie powracają do aktywnego trybu życia.

W trakcie terapii stosuję różne metody, między innymi:

SONY DSC

Techniki osteopatyczne

Osteopatia jest dziedziną uzupełniająca w stosunku do medycyny tradycyjnej. Kładzie mocny nacisk na całościowe podejście do organizmu poprzez diagnozę i leczenie ręczne. Umożliwia przywrócenie równowagi w ciele oddziałując na ograniczenia ruchowe, które są odpowiedzialne za zaburzenia funkcjonalne. Osteopatia przywraca integralność strukturalną i funkcjonalną ciała. W osteopatii jest stosowana zasada samoleczenia- osteopaci, chcą pomóc organizmowi by sam zaczął się leczyć. Osteopatia ma zastosowanie w dysfunkcjach układu mięśniowo-szkieletowego, układu trawiennego, moczowo-płciowego, wegetatywnego, jamy ustnej i strefy laryngologicznej, układu oddechowego i innych.

PB20_01

Terapię czaszkowo-krzyżową

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest gałęzią osteopatii. Polega na stosowaniu delikatnego dotyku w obrębie czaszki, kości krzyżowej, klatki piersiowej, przepony, miednicy w celu znormalizowania napięć istniejących w tych rejonach. Podstawowymi założeniami terapii cranio sacralnej jest : fluktuacja płynu mózgowo–rdzeniowego, mobilność struktur kostnych czaszki (w obrębie połączeń jakimi są szwy), ruch kości krzyżowej, mobilność ośrodkowego układu nerwowego, napięcie układu oponowego.

PB19_41

Terapię wisceralna

Terapia wisceralna polega na rozluźnianiu restrykcji powięziowych jamy brzusznej, klatki piersiowej i miednicy, aby stymulować narządy wewnętrzne do normalnego ruchu i funkcji. Większość ludzi zna idę stawów i mięśni powodujących sztywność, ból i ograniczenie ruchu, ale nie biorą pod uwagę roli swoich narządów. 
Terapia narządów wewnętrznych wskazana jest zarówno w stanach ostrych (np. po przebytych wypadkach komunikacyjnych, po urazach klatki piersiowej czy jamy brzusznej) jak i przewlekłych (np. zaburzenia trawienia typu wzdęcia, zgagi, refluks, zaparcia).

PB20_38

Pinoterapię

Pinoterapia czy też pinopresura, stworzona przez dr Składowskiego to nieinwazyjna metoda polegająca na stymulacji obszarów na skórze człowieka. Metoda zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystuje się procesy samonaprawcze organizmu. Przy pomocy miedzianych gwoździ (zwanych pinami) oraz noży (katów) uciska i stymuluje się określone punkty na ciele. Należy zaznaczyć, że w pinopresurze skóra nie jest przebijana. Bodźcowanie skóry pobudza pewne ośrodki w mózgu. Dzięki temu nasz układ mięśniowy, czy też więzadłowy odbiera sygnały z odpowiadających im części mózgu, co prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu. Pinoterapia ma szerokie zastosowanie w różnego rodzaju schorzeniach o podłożu ortopedycznym i neurologicznym. Polecana jest w takich przypadkach jak: bóle mięśniowo-powięziowe, bóle głowy, bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, bóle przeciążeniowe, stany pourazowe i pooperacyjne, ograniczenia zakresu ruchów w stawach

PB19_28

Techniki zmniejszające napięcie mięśniowo- powięziowe

Powięź jest strukturą elastyczną zbudowaną z tkanki łącznej, znajdującą się pod skórą jak i otaczającą wszystkie mięśnie, narządy wewnętrzne, organy, ścięgna, więzadła i nerwy. Powięź otacza większość tkanek i łączy je ze sobą niczym wielka sieć. Często ulega zrostom, np. po unieruchomieniu. Zaburzenia jej ruchomości mogą uciskać na naczynia krwionośne lub nerwy powodując drętwienie, promieniowanie do kończyn.
Zadaniem technik mięśniowo-powięziowych jest usunięcie wzmożonego napięcia i przywrócenie prawidłowego zakresu ruchu. Znajdują zastosowanie w rehabilitacji takich problemów jak: ból kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, bóle stawów, promieniowania, drętwienia kończyn, naderwania, naciągnięcia mięśni, rehabilitacji po unieruchomieniach i po operacjach, opracowywania blizn pourazowych.

PB19_39

Praca na punktach spustowych

Punkt spustowy to bardzo wrażliwe miejsce w obrębie mięśni, ścięgien, więzadeł i okostnej. Bolesny punkt pod wpływem ucisku może powodować ból promieniujący oraz inne objawy w odległych obszarach ciała.
Punkty spustowe powodują wzmożone napięcie tkanek, słabsze krążenie krwi, osłabienie mięśniowe i zaburzenia ruchomości.
Metoda ich likwidacji polega na ustawianiu mięśni w bezbolesnej pozycji, uciskach, rozciąganiu i głębokim masażu.

PB19_57

Techniki energizacji mięśni, aktywnego rozluźniania

Fizjoterapeuta poprzez aktywną pracę pacjenta relaksuje tkanki. Stosowane są w rozluźnianiu nadmiernie napiętych lub przykurczonych mięśni, ograniczeniach ruchomości stawów, obrzękach, zastojach żylnych. Mogą być stosowane zarówno w stanach ostrych jak i osób chorujących przewlekle.

PB19_62

Trening stabilizacyjny

Opiera się na wykorzystywaniu mięśni głębokich kręgosłupa. Przebyte w przeszłości urazy jak i stale powtarzające się ruchy pozostawiają po sobie zaburzenia w postaci nieprawidłowego wzorca ruchu. Niepoprawnie wykonywany ruch prowadzi do przeciążeń i szybszego zużywania się tkanek.
Celem treningu stabilizacyjnego jest wzmocnienie osłabionych mięśni, nauka prawidłowego wzorca ruchu, korekcja postawy. Trening stabilizacyjny jest niezwykle istotny w powrocie do zdrowia po urazach. Wykorzystywany również w treningu sportowym i fizjoterapii sportowej.

PB19_48

Taping medyczny

Metoda polegająca na oklejaniu różnych części ciała, specjalnymi, kolorowymi, rozciągliwymi plastrami.
Celem aplikacji jest zwiększenie przestrzeni między skórą, powięzią a mięśniami co powoduje poprawę krążenia, zmniejszenie bólu oraz rozluźnienie tkanek.
Metoda bardzo efektywna i skuteczna. Stosowana głównie w celu podtrzymania efektów terapii, w rehabilitacji sportowej, terapii przeciwobrzękowej.

PB19_34

PNF

Czyli prioprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu (PNF) jest metodą fizjoterapeutyczną, której celem jest poprawa sprawności funkcjonalnej pacjenta. Metoda proponuje ruchy naturalne, zbliżone do aktywności dnia codziennego, które umożliwiają zaktywizowanie największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego.
PNF to metoda przyjazna dla pacjenta, oparta na bezbolesnej pracy, angażująca silne odcinki ciała do poprawy funkcji tych słabszych.

Close Menu