fbpx
Tekst alternatywnyul. Polna 6b  44- 352 Czyżowice           Tekst alternatywnyOs. Orłowiec 20   44-280 Rydułtowy       Tekst alternatywny kontakt@personalbest.pl           Tekst alternatywnyTel. +48 883 278 740

Pinoterapia to nowatorska metoda terapeutyczna opracowana przez polskiego lekarza ortopedę Radosława Składowskiego.
Jest metodą narzędziową która opiera się na reakcji odruchowej w koncepcji pięciu układów regulacyjnych.
 

Pinoterapia (pinopresura) to terapia odruchowa, która opiera się na stymulacjach odpowiednich obszarów na skórze człowieka za pomocą narzędzi, które powodują pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Dzięki temu układ mięśniowy czy więzadłowy odbiera odpowiednie informacje z mózgu, a to prowadzi do odruchowego rozluźnienia zgromadzonych napięć i zmniejszenia bólu

Jest to metoda z zastosowaniem specjalnych mosiężnych narzędzi – pinów i katów. Piny przypominają nieco gwoździe, są ostre z jednej strony i spłaszczone z drugiej. Natomiast katy (określane również mianem pinokatów) to przyrządy przypominające tępo zakończone noże.

Wskazania do zabiegu pinoterapii

Leczenie pinoterapią, dedykowane jest pacjentom w przypadku wielu różnych schorzeń, dotyczących układu nerwowego, kostnego i mięśniowo-szkieletowego. Wśród wskazań wymienia się ból kręgosłupa (szyjnego, piersiowego i lędźwiowego), wady postawy, ograniczenia w zakresie ruchomości stawów, bóle przeciążeniowe oraz mięśniowo-powięziowe.

Terapia zalecana jest również w przypadku częstych bólów głowy (w tym migreny), neuropatii, zaburzeń naczyniowo-ruchowych, stanów pourazowych i pooperacyjnych, a nawet zaburzeń nerwicowych i problemów natury psychosomatycznej.

zalet pinoterapii powinny skorzystać osoby po przebytym udarze niedokrwiennym lub cięciu cesarskim, a także pacjenci zmagający się ze stwardnieniem rozsianym (SM), chorobą Parkinsona lub zespołem nadkłycia przyśrodkowego kości ramiennej (tzw. łokieć golfisty).

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do pinoterapii jest ciąża oraz nowotwór (o dopuszczeniu do terapii decyduje lekarz znający zasady działania metody), a także aktywne problemy skórne uniemożliwiające pracę narzędziową, mechaniczne uszkodzenia naskórka grożące zakażeniem oraz niestabilne złamania unieruchomione tylko opatrunkiem gipsowym, nie powinny korzystać z pinoterapii..

Pinoterapia nie jest zalecana również dla osób, które niedawno przebyły zawał serca, mają padaczkę lub skazę naczyniową. Z rozpoczęciem pinopresury należy zaczekać także w przypadku aktywnej infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym oraz ostrych zakażeń tkanek narządu ruchu (w tym borelioza i chlamydioza) – w okresach przewlekłych jest to natomiast wskazanie do podjęcia leczenia.

Terapia może nie być odpowiednia również dla osób bardzo wrażliwych, które źle znoszą silniejszy ból, a także dla dzieci i seniorów.

Close Menu